Atrakcje

~ Wyjątkowe miejsce

Nasze gospodarstwo to idealne miejsce dla wszystkich miłośników przyrody, a w okolicy na turystów czekają wyjątkowe atrakcje.

Gmina Malechowo w której znajduje się nasze gospodarstwo to malowniczo położona kraina, której północna część należy do Równiny Słupskiej, południowa zaś to fragmenty Wysoczyzny Polanowskiej przypadającej na wzgórza morenowe.

Jezioro Ostrowieckie

Jezioro Ostrowieckie jest największym jeziorem typu polodowcowego występującym na terenie Gminy Malechowo. To raj dla wędkarzy. Jego powierzchnia wynosi 47 ha, pojemność natomiast 1 800 tys. m kw. Jest to jezioro rynnowe, będące zbiornikiem przepływowym. Dominująca ryba to szczupak, leszcz, okoń, płoć, węgorz, sandacz, gospodarzem łowiska jest Polski Związek Wędkarski. Głębokość łowiska wynosi od 1 metra do 4 metrów. Pozwolenie wędkarskie PZW można nabyć w gospodarstwie.

Lasy Ostrowieckie

Piękno krajobrazu, urozmaicona rzeźba terenu, bogata sieć ścieżek leśnych, duża ilość zabytkowych pałaców i parków zachęca do rowerowych i pieszych wędrówek. Podczas wycieczek wśród łąk i lasów można podpatrywać florę i faunę naszej okolicy. Zobaczyć można czarne i białe bociany, żurawie, orły bieliki, różnorodne gatunki ptactwa wodnego, bobry i wiele innych zwierząt. Okoliczne lasy obfitują w grzyby. W każdej chwili można także wybrać się nad niedaleko położone morze Bałtyckie.

Przystań kajakowa w Grabowie

W miejscowości Grabowo znajduje się przystań kajakowa i łowisko dla wędkarzy wraz z małą infrastrukturą turystyczną. Jest to pięknie położone miejsce przy rzece Grabowej. Stanowi ono doskonałą bazę do wypoczynku na świeżym powietrzu. Znajduje się tu miejsce na ognisko, wiata rekreacyjna i ławki oraz odpowiednie zadaszenie.

Plaża w Darłowie

Alternatywą dla spacerów po lasach i wypoczynku nad jeziorem jest wycieczka nad niedaleko położone Morze Bałtyckie do nadmorskiej miejscowości Darłowo, która jest oddalona od gospodarstwa Agrowodnik o 25 km. Na turystów odwiedzających Darłowo czeka piękna, piaszczysta plaża, na której można w pełni korzystać z uroków wypoczynku nad Bałtykiem.

Zamek w Krągu

Zabytkowy zamek neorenesansowy zlokalizowany w Krągu otoczony jest 2,6 ha zabytkowym parkiem sięgającym do brzegów jeziora położonego obok zamku. Co ciekawe, Jezioro Zamkowe jest prawie idealnie okrągłe. Zabytkowy park otoczony jest murem, który stanowi jeden z elementów zespołu pałacowo-parkowego. Zamek w Krągu posiada bardzo ciekawą historię. Jest to jeden z najciekawszych architektonicznie i największych tego typu obiektów zabytkowych w Polsce.

Wzgórza morenowe

Morena czołowa to silnie zróżnicowana rzeźba terenu powstała podczas ostatniego zlodowacenia bałtyckiego. W okolicy można zaobserwować liczne wzgórza morenowe o stromych zboczach porośniętych głównie lasami liściastymi, tzw. buczyną pomorską. Najniższe wzniesienia znajdują się na północy, wyrastając wprost z doliny rzeki Grabowej i osiągają do 110 m n.p.m, najwyższe znajduje się w środkowej części i jest to Barania Góra o wysokości 217 m n.p.m. Nadaje to krajobrazowi niepowtarzalny charakter kojarzony z regionami podgórskimi.

Miasto Sławno

To miasto położone w powiecie sławieńskim na Pobrzeżu Koszalińskim, nad rzeką Wieprzą i strugą Moszczenicą. Od wybrzeża Morza Bałtyckiego dzieli je około 20 km. Przez Sławno prowadzi także droga krajowa nr 6, która łączy je ze Słupskiem i Koszalinem. W Sławnie warto odwiedzić takie zabytki jak: Ratusz miejski, Bramy Koszalińską i Słupską, dworzec kolejowy, kościół Mariacki, budynek Poczty oraz miejską plażę.

Gospodarstwo "W labiryntach"

We wsi Paproty położonej 3 km na południowy wschód od Malechowa znajduje się Gospodarstwo edukacyjne “W labiryntach”. To miejsce gdzie zamiast pszenicy i ziemniaków rosną “labirynty”. Z pomocą animatorów można tam uczestniczyć w ciekawych grach terenowych. Część zabaw usytuowana jest w pięknym krajobrazie Pradoliny rzeki Grabowej, gdzie posadzone są wierzbowe labirynty. Inne zabawy to między innymi balonowa katapulta, mega-bańki mydlane oraz gra podwórkowa.

Fort Marian w Malechowie

To Muzeum Pojazdów Historycznych, które powinien zobaczyć każdy pasjonat militariów. Znajduje się na wzgórzu za Malechowem. Prowadzi ją miłośnik militariów – Marian Laskowski. W swojej kolekcji posiada ono wiele unikatowych pojazdów wojskowych, m.in: amerykańską ciężarówkę REO, czołg T-55 Merida, a także kolekcję motocykli. Ponadto, na terenie muzeum znajdują się pozostałości największego na świecie bunkra stalowego do testowania amunicji.
Scroll to Top